
Kontemplacja – modlitwa bez lęku
Czy jest możliwe, aby w życiu przestać się bać? Skoro Jezus nas do tego nawołuje, to oznacza, że jest to możliwe: żyć bez lęku! (Oczywiście nie mam na myśli strachu, czy lęku jako uczucia, które jest dobre samo w sobie; chodzi mi o owo paraliżujące wewnętrzne poczucie, które odbiera siły do życia i pozbawia sensu istnienia.) Możemy myśleć, że jest to tylko dar dla wybranych, nie dla każdego. Wyobrażamy sobie, że lęk jest nieodłącznym towarzyszem życia na którego istnienie po prostu musimy się zgodzić i jakoś nauczyć się z nim żyć. Choć, gdzieś wewnątrz samych siebie, marzymy, aby po prostu przestać się bać i to już by wystarczyło.
Modlitwa kontemplacyjna uwalnia nas od lęku. Jest ona życiową postawą w której poznajemy samych siebie, zauważamy wewnętrzne stany, których nieustannie doświadczamy i uczymy się odróżniać prawdę rzeczywistości od zamętu umysłowo-emocjonalnego. Gdy rozpalimy światło Prawdy i Miłości w naszym wewnętrznym mieszkaniu, poznamy je (siebie) i nauczymy się w nim (w sobie) poruszać, odkryjemy miejsce którego nigdy nie dosięgnął cień lęku. W tym miejscu właśnie spotkamy Boga, który czeka na nas w nas samych. To się nazywa kontemplacja – być tam gdzie nie ma lęku.
Piotr Wardawy OFMCap
Spotkania dla wszystkich – wstęp wolny
Podczas spotkań będą głoszone konferencje o uzdrawianiu relacji wewnętrznych, czyli o pogłębianiu miłości do samego siebie. Miłość do samego siebie owocuje większą miłością do bliźnich i głębszą wrażliwością na doświadczenie Boga. Po konferencji będzie czas na adorację przed Najświętszym Sakramentem, aby usłyszane treści przeżyć w ciszy własnego serca na modlitwie.
Forma spotkania:
Konferencja o duchowości i wprowadzenie do modlitwy (45 min.)
Modlitwa skupienia i obecności podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem (30 min.)
Miejsce
Kościół Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie na ul. Miodowej 13
Terminy kolejnych spotkań w roku 2023
Czerwiec 27
Godzina rozpoczęcia 19.30
Zapraszamy!
Br. Piotr Owczarz – gwardian klasztoru warszawskiego
Br. Michał Deja – „Honoratianum” w Zakroczymiu
Br. Piotr Wardawy – „Honoratianum” w Zakroczymiu
Zapytania honoratianum@gmail.com
Comments are closed.