SYN – MĄŻ – OJCIEC: męskie decyzje

Syn – synowska wiara to decyzja.
Mąż – męstwo męża to wybór drogi miłości i wierność wyborowi.
Ojciec – bezinteresowna troska ojca o młodsze pokolenie to rezygnacja z rywalizacji i dzielenie się życiowym doświadczeniem.

Sformułowanie „męska decyzja” – zakorzeniło się w naszej świadomości wraz z wychowaniem, by stać się z czasem synonimem odwagi, konkretności, zdecydowanego i zarazem przemyślanego działania. Moglibyśmy próbować określić jeszcze precyzyjniej takie męskie decydowanie jako „decydowanie się” czyli jako postawę, a to już zakłada wytrwałość w podjętych postanowieniach, cierpliwość, wierność. Nie chodzi nam tutaj oczywiście, aby „zesztywnieć”, bo sztywność rodzi się z lęku. Nie chodzi nam też o skrupulatne i bezkompromisowe przestrzeganie procedur, bo mamy do czynienia z „żyjącym życiem”, a życie to proces, który zakłada zarówno ciągłość, jak i zmienność. Chodzi nam o uważność na siebie i świat, a także o umiejętność elastycznego przystosowania się do zmieniających się okoliczności, przy jednoczesnym zachowaniu swojej tożsamości, własnego kręgosłupa.  

Zatem „męska decyzja” to nie jest szczęśliwy traf, to nie jest zgadywanka, przejaw magicznego myślenia lub sposób na szybkie pozbycie się trudnego do zniesienia napięcia. Męskiego decydowania uczymy się przez wytrwałe poznawanie siebie, świata i Boga, często na błędach, które początkowo wydawały się właściwym wyborem i na sukcesach, które u źródeł wydawały się zwiastować porażkę. Uczymy się decydować po męsku korzystając z mądrości innych mężczyzn, przede wszystkim takich, których życie nauczyło pokory i dystansu do siebie samych. Natomiast w czasie rekolekcji wszystkiego co prawdziwie męskie chcemy uczyć się od Jezusa Chrystusa.

Jezus jest dla nas wzorem, jak po synowsku decydować się na więź z Ojcem niebieskim, bo wiara to decyzja i odpowiedzialność. Od Jezusa uczymy się podejmowania mężnych decyzji o wyborze drogi powołania, czyli drogi miłości i od Niego uczymy się wierności temu wyborowi. Od Jezusa uczymy się także troski o innych, czyli tego, aby zdobytym przez lata doświadczeniem dzielić się z młodszym pokoleniem mężczyzn, rezygnując z rywalizacji i decydując się na pokorne i bezinteresowne obdarowywanie.

Zapraszamy Was serdecznie, synowie, mężowie i ojcowie, na rekolekcje dla mężczyzn, w czasie których będziemy się uczyć od Jezusa męskiego decydowania.

Bracia kapucyni z Honoratianum i przyjaciele

* * *

Prowadzimy rekolekcje w składzie: br. Michał Deja, br. Piotr Zajączkowski, br. Piotr Wardawy

Jeśli chcesz wziąć udział w rekolekcjach wypełnij formularz zgłoszeniowy
Jeśli masz jakieś pytania napisz na adres honoratianum@gmail.com

Warunkiem wpisania na listę uczestników będzie potwierdzenie udziału oraz dokonanie przedpłaty opatrzonej dopiskiem: Rekolekcje dla Mężczyzn [data rekolekcji].

Zapisy według kolejności zgłoszeń i dokonanych przedpłat. Ilość miejsc ograniczona.

Koszt spotkania wynosi 450 zł.
Przedpłata 200 zł na konto bankowe:
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów Centrum Duchowości „Honoratianum”
Nr 73 80110008 0030 0308 9587 0001
Bank Spółdzielczy, Nowy Dwór Mazowiecki

Rozpoczynamy w piątek o godz. 18.30, a kończymy w niedzielę o 13.00

PROGRAM *

Piątek

18.30 – kolacja

19.30 – Msza Święta

Spotkanie wprowadzające i modlitwa przed Najświętszym Sakramentem

Sobota

8.00 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem

8.30 – śniadanie

9.45 – zajęcia

11.00 – adoracja

12.00 – Msza Święta

13.00 – obiad

15.00-18.00 – Zajęcia

18.30 –  zajęcia wieczorne i kolacja przy ognisku

Niedziela

7.30 – Adoracja przed Najświętszym Sakramentem

8.00 – śniadanie

9.00 – Zajęcia

11.30 – Msza Święta

12.30 – obiad

  • program w niektórych punktach może ulec zmianie