Bóg w tobie pyta – ty w Nim odpowiadaj.

[wprowadzenie do cyklu]

• Co odczuwasz, gdy wczytujesz się w Słowo? Zauważ to.
• Jaki obraz lub jakie słowa najlepiej oddadzą to, co dzieje się w tobie? Wyraź to.
• W jaki sposób łączy się to dzisiaj z twoim życiem? Opisz to.
• Co Słowo mówi do ciebie w tej chwili? Przyjmij to.
• Co chcesz Bogu odpowiedzieć? Módl się tym.


(Mt 1, 16. 18-21. 24a)
Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.

Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.


Wskazówki

Możemy medytować Słowo Boże pod kątem szukania woli Bożej w sprawach drobnych, ważnych i życiowych. Chociaż Bóg nie daje gotowych odpowiedzi, to zawsze odpowiada we współpracy z Nim. Obdarzył nas wszystkim, co potrzebne do podejmowania dobrych decyzji i bycia w relacji.

Gdy Bóg milczy i nie mówi wprost, co mamy czynić, róbmy to, co słuszne. W czynieniu tego, co słuszne, pełnimy Jego wolę. Brak konkretnych podpowiedzi ze strony Boga nie oznacza Jego obojętności wobec nas. Przeciwnie, w tym objawia się Jego ogromna miłość. On nie patrzy na nas jako wykonawców zleconych zadań, ale jak na osoby zdolne do podejmowania samodzielnych decyzji. Dlatego podczas medytacji pytajmy bardziej siebie, co chcemy robić, na czym nam zależy i czego potrzebujemy, a Jego pytajmy o to, jacy mamy być, gdy się na coś decydujemy. Więź z Nim tworzymy nie przez to, czym się zajmujemy, ale przez to, jacy jesteśmy. Gdy wiemy, czego chcemy i bierzemy za to odpowiedzialność, stajemy się partnerami Boga, aby zostać Jego przyjaciółmi.