Obecność poszukiwana

Ono [Słowo] było na początku u Boga. (…) W Nim było życie (…) (J 1,2.4).

Przyodziała się wykwintnie – aksamitna suknia lśni w blasku odbijanego od cekinów światła, liliowy szal rozwiewa się w rytmie delikatnego ruchu, perły migocą. Gdy tak przechodzi, nisko głowę skłania, dyplomatycznie z każdym mówi, królową wieczoru się zdaje. Z gracją przy stoliku, z atencją przy kawiarce. Wysublimowana w gestach, kunsztowna w anegdotach. W czyich szatach rozpaczliwie się nosi?

Weszła z impetem – już od progu się wita, dłoń ściska, po ramieniu poklepuje; już humorem rubasznym uwagę kradnie, o swym rozumieniu świata przekonuje, oklaski koniecznie chce dostać. Pobratymców nie szuka, uparcie prym wiedzie. Śmiechem zatrważającym się zanosi, towarzyski plon zbiera, głodna ważności własnej potwierdzenia. Czemu i czym znów się upoiła?

Mimo że skoro świt z ochroną budynku bramę otwiera, wieczorem gasi światła w firmowym skrzydle. Jeszcze z Bombajem transakcję finalizuje, do Tokio wycyzelowaną wersję umowy odsyła, lajkuje najświeższe sukcesy nowojorczyków, coby korzystne transze zza oceanu pozyskać. Już tabelarycznie oddycha nawet. Skoro ma wszystko, o co (o kogo?) tak żebrze?

Kto stworzył quasi-obecność? W palestrze kreacji, w grze pozorów, w pandemii sprzedajności ma się dobrze. Lubią ją nietuzinkowe narracje, zazwyczaj pierwszoosobowe. A moja opowieść?

Odkładam pióro. Moi bohaterowie poczekają na ciąg dalszy. Moi rozmówcy już autoryzowali wywiady. Dźwięk telefonu wyrywa mnie z przykrótkiego snu. «Coś jeszcze? Za późno – łamanie w toku». Pauzę w słuchawce przerywa nieśmiała prośba: «Powiedz coś o mnie, proszę, coś do mnie powiedz».

Gdy język mnie zawodzi, budzi mnie Słowo, które się wydarza. W niesłabnącej tęsknocie, w niegasnącym pragnieniu spotkania przekonuje mnie, że moje życie nie jest ani fantazją, ani igraszką. Konkretne – jedno, uobecnione, nazwane po imieniu. A skoro takie, to już mi się ono „nie dzieje”, już sama je wybieram.

Jezu, trzymaj mnie przy sobie, gdy uczę się wybierać…

Anna Kaszubowska