Poczekaj

Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą (Mt 7,8).

Poprzedni rok był dla mnie rokiem zmian. Zmian na lepsze. Może to dziwne, ale trudno było mi uwierzyć w to, że w moim życiu zmiany te rzeczywiście się wydarzają i że są trwałe. Wciąż sprawdzałam, tak jakbym już zbyt długo czekała na poprawę, jak gdybym poddała się i przestała wierzyć, że jest ona możliwa.

Zdawało Ci się kiedyś, że utknąłeś w sytuacji bez wyjścia? Niczym zwierzę w lesie złapane we wnyki. Jest w pułapce. Zdezorientowane walczy, by wyrwać się z potrzasku. Jednak wszelkie starania na nic. Szamotanina tylko wzmaga ból i rozszarpuje ranę jeszcze potężniej. Zwierz próbuje ratować się wielokrotnie, aż w końcu opada z sił i traci przytomność, przebudzając się co jakiś czas. Przechodzące obok zające, sarny, łosie nie są w stanie wyratować go z opresji. Gdy opadają resztki nadziei, pojawia się leśniczy. Ostrożnie wyciąga zwierzę z sideł, przewozi w bezpieczne miejsce i opatruje ciężkie skaleczenia. Mija trochę czasu, a rany powoli zaczynają się goić. Zwierzę odzyskuje siły, próbuje wstawać. Wciąż jest obolałe, ale czuje się lepiej. Nie do końca wie, czy jeszcze będzie mogło biec jak dawniej.

Ta historia kończy się dobrze. Zwierz czuje troskę dobrego leśniczego i wraca do swojego miejsca zamieszkania z zabliźnioną kończyną. Znów jest w swoim starym domu. To wciąż ten sam las, te same zwierzęta i niestety wcale nie mniej wnyków. Zwierzę jest jednak bardziej uważne i czujne, nie biega już tak beztrosko jak kiedyś, ma w sobie mądrość doświadczenia. Leśniczy zleca przeczesanie lasu w poszukiwaniu nielegalnych sideł i choć kłusownicy nadal robią swoje, nie są już tak bezkarni jak kiedyś. Kilku nawet udaje się złapać.

Niektóre z ostatnich doświadczeń mojego życia przypominają mi, by nawet w najgorszych trudach nie tracić wiary, zachować nadzieję i wzbudzić w sobie cierpliwość. By na nowo zrozumieć moc słów «pokora» i «zaufanie». Chcę ufać, że Bóg ma na wszystko odpowiedni moment, niekoniecznie ten wyznaczony przeze mnie. Chcę pamiętać, że słyszy, gdy Go wołam, i otworzy, gdy będę pukać.

Boże, pomóż mi co dzień pamiętać, że Twoje Słowo jest Prawdą. Amen.

Kaja Bydelska